Ako otehotnieť keď sa nedarí?
Prirodzené otehotnenie
Pokúšate sa o prirodzené otehotnenie? Ak sa vám už niekoľko mesiacov nedarí, prišiel čas premýšľať nad tým, čo by vám mohlo pomôcť na ceste k prirodzenému počatiu. Vaše telo ovplyvňuje veľké množstvo faktorov, ktoré vám môžu pomôcť otehotnieť, keď sa nedarí.
Čo je to prirodzené otehotnenie?
Prirodzené otehotnenie nastáva pohlavným stykom, pri ktorom mužské spermie oplodnia vajíčko. Na otehotnenie je nutné, aby sa uvoľnilo zrelé vajíčko, ktoré každý mesiac dozrieva v ženskom vaječníku. Pri prirodzenom počatí sa spojí dozreté vajíčko so spermiou. Vytvoria zygotu, ktorá je začiatkom nového života.
Počatie prichádza vtedy, keď je ženské telo pripravené, čo znamená, že veľký vplyv na otehotnenie má zdravotný stav, správne hormonálne nastavenie tela a ďalšie faktory. Neplatí to len u žien, ale aj u mužov, keďže pri prirodzenom počatí je dôležitý zdravotný stav oboch partnerov.
Ovulácia – výpočet plodných dní
Aby bol pokus o prirodzené otehotnenie úspešný, treba sa zamerať na načasovanie. Spermia musí v správny čas naraziť na vajíčko, ktoré sa uvoľňuje raz mesačne, počas ovulácie. Každý mesiac dozrieva vo vaječníku jedno vajíčko. Počas ovulácie sa uvoľní do malej panvy, kde ho zachytí vajíčkovod.
Ženy s pravidelnou menštruáciou si môžu vypočítať plodné dni takmer presne. Zväčša ovulujú približne 28 až 36 hodín. Problém však mávajú ženy s nepravidelnou menštruáciou, ktoré väčšinou namiesto výpočtu plodných dní siahajú po iných alternatívach na zvýšenie šance na prirodzené otehotnenie.
Dôvodom nepravidelnej menštruácie občas býva namáhavé cvičenie, s ktorým sa organizmus ťažko vyrovnáva. Pri veľmi nepravidelnej menštruácii môže byť na vine syndróm polycystických vaječníkov, ktorý postihuje 1 z 10 žien v plodnom veku.
Štandardný menštruačný cyklus je 28 dní. Každá žena je však iná a každá má rozdielny menštruačný cyklus. Počet dní medzi ovuláciou a menštruáciou sa môže meniť každý mesiac, zvyčajne však menštruácia prichádza 14 až 16 dní po ovulácii. Môže sa stať, že ovulácia nepríde každý mesiac. Pokiaľ v niektorý mesiac žena nemá ovuláciu, nazýva sa to anovulačný cyklus. Inokedy je dokonca možné ovulovať dvakrát počas mesiaca.
Niektoré ženy majú pri ovulácii príznaky, ako napríklad zvýšený výtok či citlivosť prsníkov. Ďalším príznakom býva aj bolesť v oblasti vaječníkov. Nestáva sa to každej žene a neopakuje sa to pri každej ovulácii, takže sa podľa týchto príznakov nedá presne určovať, kedy máte plodné dni. Môžete vyskúšať aj ovulačné testy, ktoré sú podobné tehotenským testom.
Ako otehotnieť keď sa nedarí?
Komplikácie pri snahe o prirodzené otehotnenie nie sú ničím výnimočným. Má ich 15 % párov, ktoré pri pokusoch o otehotnenie zistia, že majú problém s plodnosťou.
WHO definuje neplodnosť ako neschopnosť otehotnieť po roku pravidelného nechráneného pohlavného styku. To znamená, že ak sa vám 2-3 mesiace nedarí otehotnieť, určite nie je dôvod na paniku a dokonca nie je nutné hneď vyhľadávať odbornú pomoc.
Príčin neplodnosti môže byť mnoho.
U žien je to nepravidelná menštruácia, hormonálna nerovnováha, syndróm polycystických vaječníkov a ďalšie.
Komplikácie s neplodnosťou spôsobuje aj nadváha alebo podváha. Spája sa to s indexom telesnej hmotnosti – BMI. Plodnosť môže ohrozovať BMI vyššie ako 25 a najväčšie riziko ovulačnej neplodnosti je pri BMI vyššom ako 30. Mierne riziko majú aj ženy s príliš nízkou váhou, teda s indexom BMI nižším ako 18. Ideálne BMI pre úspešné prirodzené otehotnenie je medzi 18,5 a 24,9.
Aj mužská plodnosť je ovplyvnená indexom telesnej hmotnosti. Muži s príliš vysokým alebo s príliš nízkym BMI môžu mať menšie množstvo spermií. Pre oboch partnerov teda platí, že ich BMI by malo dosahovať normálne hodnoty.
U mužov môžu neplodnosť tiež spôsobovať hormóny, ale aj imunologická neplodnosť, či poruchy spermií. Mnohí muži nie sú schopní produkovať dostatok spermií alebo sú spermie málo pohyblivé. Nemôžu sa vtedy efektívne pohybovať smerom k vajíčku.
Existujú však možnosti, ako zvýšiť šance na prirodzené počatie. Môžete začať niekoľkými jednoduchými krokmi. Životný štýl ovplyvňuje celé ľudské telo, vrátane plodnosti. Čo teda robiť a nerobiť pri snahe o prirodzené otehotnenie?
Zdravá strava
Úprava stravy pôsobí na plodnosť oboch partnerov. Vyhnúť by ste sa mali prebytočnému cukru či mastným jedlám. Kvalitu spermií ovplyvňujú najmä antioxidanty. Tie sa nachádzajú v ovocí a zelenine, ale aj v orechoch. Vyvážená strava pomáha telu prijať viac vitamínov, ktoré ovplyvňujú zdravie oboch partnerov.
Nezanedbajte príjem bielkovín, a to aj rastlinné bielkoviny. Nájdete ich vo fazuli, šošovici či orechoch. Dôležitá je aj vláknina, najmä pre jej schopnosť zbaviť telo prebytočných hormónov. Niektoré druhy vlákniny môžu pomôcť odstrániť z tela prebytočný estrogén. Najsilnejšie pôsobia na estrogén vlákniny z ovocia.
Vitamíny na podporu otehotnenia
Množstvo vitamínov, získaných zo stravy, je niekedy nedostatočné na takú výnimočnú činnosť, ako je splodenie nového života. Preto je vhodné doplniť ich aj formou výživových doplnkov. Nápomocné pri snahe o prirodzené otehotnenie sú aj výživové doplnky s obsahom prírodných látok, ktoré môžu pomôcť v podpore plodnosti.
O prirodzené tehotenstvo sa musia zaslúžiť obaja partneri. Preto je vhodné, aby vitamíny užívali obaja partneri a tak prispeli k zvýšeniu šancí pri snahe o počatie.
Inozitoly (myo-inozitol a d-chiro-inozitol)
Inozitol je vitamín skupiny B, ktorý ako samotný alebo prostredníctvom svojich metabolitov je súčasťou mnohých biochemických procesov vrátane metabolizmu cukrov, množenia buniek a fertility (vývoj vajíčok, spermií a všetkých procesov súvisiacich s fertilitou). Taktiež je súčasťou vývoja a funkcií nervovej sústavy ako aj vývoja a tvorby kostí.
Vysoké koncentrácie myo-inozitolu sa nachádzajú v samotných vaječníkoch, kde je súčasťou procesov zrenia folikulov (vačok naplnený tekutinou, v ktorom dozrieva vajíčko) a je markerom dobrej kvality vajíčok. U mužov sa myo-inozitol vyskytuje vo zvýšenej miere v semeníkoch, kde je súčasťou procesov tvorby spermíí a funkcií spermií (ako napr. pohyblivosť spermií).
Inozitoly sú predmetom dlhodobého, intenzívneho, neustále prebiehajúceho klinického výskumu s veľkým množstvom klinických štúdií s problematikou reprodukčného zdravia ako aj iných oblastí medicíny. V prípade zníženého príjmu inozitolu stravou, alebo pri ich zvýšenej potrebe je vhodné ich doplniť vo forme výživových doplnkov stravy. Na uľahčenie migrácie spermií smerom k vajíčku a zvýšenie pravdepodobnosti oplodnenia a tehotenstva počas prirodzenej snahy o otehotenie je možné využiť aj myo-inozitol vo forme čapíkov.
Kyselina listová
Kyselina listová je forma folátu, ktorý je vitamínom skupiny B. Folát sa prirodzene nachádza v niektorých potravinách a je veľmi dôležitý pre rôzne funkcie v tele, napríklad zohráva úlohu v procese delenia buniek.
Nachádza sa v potravinách, ako sú brokolica, zelený hrášok, avokádo, banán či melón.
Príjem kyseliny listovej zo stravy môže byť nedostatočný, čo môže mať vplyv na snahu o prirodzené otehotnenie. Pri nedostatočnom príjme kyseliny listovej sa ju odporúča prijímať vo forme výživových doplnkov alebo aj vo forme liekov.
Kyselina listová prispieva nielen k rastu zárodočných tkanív počas tehotenstva, ale zároveň zohráva úlohu v procese delenia buniek.
Obmedzenie nerestí
Abstinencia od alkoholu
Pitie alkoholu má vplyv aj na plodnosť, čo platí pri oboch partneroch. Mnoho párov si myslí, že stačí, ak sa alkoholu vzdá žena, ktorá sa snaží otehotnieť. Je to však mýtus, pretože tento faktor vplýva na zdravie oboch partnerov.
Ak sa muž vzdá alkoholu, má to pozitívny vplyv na kvalitu jeho spermií. Vysoký príjem alkoholu môže viesť aj k erektilnej dysfunkcii. U ženy sa to môže odraziť na zhoršenom raste vajíčok.
Abstinencia od fajčenia
Fajčenie má negatívny vplyv na hladinu estrogénu a môže narúšať ovuláciu. U mužov sú tabakové výrobky ďalším z faktorov, ktoré ovplyvňujú kvalitu spermií. Podľa odborníkov je u fajčiarov omnoho vyššia pravdepodobnosť, že budú bojovať s neplodnosťou, ako u nefajčiarov. Abstinencia od cigariet je vhodná nielen pri snahe o prirodzené tehotenstvo, ale ovplyvňuje celkové zdravie ľudského tela.
Obmedzenie kofeínu
Pri pokusoch o prirodzené otehotnenie sa odporúča obmedziť aj kofeín. Ak sa kávy neviete vzdať úplne, je dobré ju aspoň znížiť na jednu denne. Hoci kofeín nemá zásadný vplyv na plodnosť ľudí, nižší príjem vám pomôže s lepším životným štýlom.
Primeraná fyzická aktivita
Pohyb a cvičenie majú tiež vplyv na plodnosť, preto ich netreba zanedbávať. Môžete vyskúšať napríklad jogu, ktorú odporúčajú aj lekári.
Fyzická aktivita pôsobí okrem nášho tela aj na psychické zdravie. Vďaka pravidelnému pohybu budete mať pocit, že máte viac energie a prispieva to k lepšej nálade. Výborné sú aeróbne cvičenia, najmä na ženskú plodnosť.
Telesná aktivita má byť primeraná, čo znamená, že by ste nemali vystavovať svoje telo extrémnej záťaži. Ak sa cítite fit a nemáte nadváhu, je to dobrý krok k prirodzenému otehotneniu.
Dobrý psychický stav
Nezabudnite si dopriať dostatok spánku a oddychu. Pokiaľ ste v strese, pociťujete únavu a napätie, prejaví sa to aj pri snahe o otehotnenie.
Psychický stav je dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje každú oblasť nášho života. Opäť sa dostávame k tomu, že zlepšiť náladu a navodiť psychickú pohodu pomáha aj fyzická aktivita.
Niektorí odborníci tvrdia, že stres znižuje libido, teda túžbu po sexe, a dokonca zhoršuje aj stav imunitného systému.
Ženy, ktoré sa snažia otehotnieť si niekedy vytvárajú stres bezdôvodne. Ak sa príliš sústreďujete na výpočet plodných dní a znervózňujete sa, budete sa cítiť ešte horšie. Základom je byť pokojná a dobre naladená. Tehotenstvo a aj jeho plánovanie by predsa malo byť najkrajším obdobím v živote ženy.
Nehovoríme však len o psychickom stave ženského článku vášho vzťahu. Podstatný je aj psychický stav muža. Okrem alkoholu, cigariet, kofeínu, či neaktívneho života je psychický stav tiež jeden z faktorov, ktorý ovplyvňuje kvalitu spermií.
Vyššia šanca na prirodzené počatie
Kombinácia všetkých týchto faktorov je ideálnou voľbou pri snahe o prirodzené otehotnenie. Samozrejme, cesta k otehotneniu môže trvať aj dlhšie. Každý pár má iné psychické a fyzické predpoklady, ktoré sa postupom času menia. V niektorých prípadoch sa podarí otehotnieť až po dvanástich mesiacoch. Pokiaľ sa budete riadiť odporúčaniami, môžete pracovať na zlepšení svojej plodnosti.
Ak sa vám ani po roku nepodarí prirodzene otehotnieť, navštívte svojho lekára. Pomôže vám zistiť, prečo sa vám nedarí otehotnieť a nájsť riešenie k úspešnému počatiu. Navštíviť lekára by ste mali aj vtedy, ak máte nepravidelnú menštruáciu, pri ktorej sa nedajú jednoznačne vypočítať plodné dni. Okrem toho Vám môže predpísať hormonálne lieky či inú medicínsku formu pomoci s otehotnením.
Ref.: https://www.healthline.com/nutrition/16-fertility-tips-to-get-pregnant#5.-Eat-fewer-refined-carbs
https://www.healthline.com/health/pregnancy/how-to-increase-chances-of-getting-pregnant#timing
https://www.verywellfamily.com/folic-acid-for-female-and-male-fertility-1959878
https://www.nytimes.com/article/female-infertility.html
https://www.urologyhealth.org/urology-a-z/m/male-infertility
https://www.alphamedical.sk/casopis-invitro/myty-fakty-o-otehotneni-tehotenstve
https://www.medicalnewstoday.com/articles/219853#natural-sources
https://fertility.womenandinfants.org/treatment/pregnancy-labor-delivery/how-to-get-pregnant-naturally
https://www.nytimes.com/2020/04/17/parenting/fertility/conception-stress.html
https://www.healthline.com/health/womens-health/what-is-ovulation#symptoms
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8173001/
https://www.everydayhealth.com/fertility/body-weight-bmi/
Aký je rozdiel medzi prirodzeným otehotnením a umelým oplodnením?
Niektoré páry, ktorým sa dlhodobo nedarí otehotnieť prirodzenou cestou sa rozhodnú pre umelé oplodnenie, teda asistovanú reprodukciu. Umelé oplodnenie, na rozdiel od prirodzeného, nenastáva pri pohlavnom styku.
Možností asistovanej reprodukcie je viacero. Ktorá metóda je najvhodnejšia pre daný pár, závisí od množstva faktorov a je úlohou špecialistu, rozhodnúť sa pre optimálny postup. Jedným zo spôsobov v rámci asistovanej reprodukcie je vloženie spermií do ženskej maternice lekárskym zákrokom. Spermie môžu pochádzať od partnera, no ak to nedovoľuje jeho zdravotný stav, môžu byť aj od darcu. Ďalším spôsobom je oplodnenie vajíčka mimo ženského tela (oplodnenie in vitro), pričom do tela ženy je vkladané priamo oplodnené vajíčko.
Rovnako ako prirodzené oplodnenie, ani umelé nemusí byť úspešné na prvýkrát. Niekedy žena podstúpi pokus o umelé oplodnenie tri až šesťkrát na odporúčanie lekára. Umelé oplodnenie je lekárskym zákrokom a pri ňom sa v niektorých prípadoch môžu objaviť komplikácie. Predtým, ako sa pár rozhodne pre umelé oplodnenie, mal by poznať odporúčania, ktoré môžu pomôcť s prirodzeným počatím.
Porovnanie prirodzeného otehotnenia a umelého oplodnenia
Prirodzené otehotnenie | Umelé oplodnenie | |
Spôsob spojenia spermie a vajíčka | Pohlavným stykom | Lekárskym zákrokom |
Miesto spojenia spermie a vajíčka | V ženskom tele | Mimo ženského tela alebo v ženskom tele |
Rodičia | Genetickí rodičia sú žena a muž, ktorí mali pohlavný styk.
| Niektorý z rodičov môže byť rozdielny od páru, ktorí žiadajú o umelé oplodnenie. V prípade náhradného materstva žena, ktorá vynosí a porodí dieťa, nie je jeho matkou. V SR táto možnosť nie je prípustná. |
Percento detí | 98 – 99 % | 1 – 2 % |
Zákonné obmedzenia | Bez zákonného obmedzenia. | Podľa slovenských zákonov umelé oplodnenie môže podstúpiť iba manželský pár alebo pár žijúci v spoločnej domácnosti (potrebné čestné prehlásenia). |
Vedľajšie účinky/komplikácie | Nejde o medicínsky zákrok. | Komplikácie/riziká pri umelom oplodnení súvisia so samotnou podstatou použitých metód a tiež s podávaním hormonálnych liekov (napr. modriny po vpichoch hormónov, bolesť brucha, nevoľnosť, zvracanie, napätie, zväčšenie prsníkov, nervozita, stav akoby predmenštruačného napätia, zvýšená dráždivosť a iné). |
https://www.webmd.com/infertility-and-reproduction/guide/artificial-insemination#2
https://tlacovespravy.sme.sk/c/20867107/o-asistovanej-reprodukcii-sa-siri-mnozstvo-zavadzajucich-tvrdeni.html
https://www.teraz.sk/import/umele-oplodnenie-sr-statistika/87863-clanok.html
https://inofolic.cz/prirozene-otehotneni/