Polycystické vaječníky
Ako zistím, že mám PCOS?
Príznaky a pomoc pri syndróme polycistických vaječníkov
Polycystické vaječníky môžete poznať aj pod názvom polycystické ováriá, syndróm polycystických vaječníkov či skrátene PCOS.
Ženy s PCOS trápi hormonálna nerovnováha, problémy s metabolizmom a je častou príčinou neplodnosti.
Tento zdravotný problém postihuje až 1 z 10 žien v plodnom veku. Maximum výskytu je medzi dvadsiatym až tridsiatym rokom života, postihnutých je 5 – 10 % ženskej populácie (v závislosti na použitých diagnostických kritériách). Polycystické vaječníky môžu mať vplyv na celkové zdravie a vzhľad ženy.
Čo je PCOS – syndróm polycystických vaječníkov?
Polycystické vaječníky sú častý zdravotný problém, ktorý vzniká nerovnováhou reprodukčných hormónov. Je to dokonca jedna z najčastejšie sa vyskytujúcich endokrinopatií (ľudovo hormonálna nerovnováha) vo fertilnom veku.
Tieto hormonálne poruchy spôsobujú problémy vo vaječníkoch.
Počas zdravého menštruačného cyklu vaječníky vytvoria vajíčko, ktoré sa uvoľňuje pravidelne každý mesiac. Pri PCOS sa vajíčko nevyvíja správne, alebo sa počas ovulácie neuvoľní tak, ako by malo.
PCOS syndróm môže byť príčinou nepravidelnej menštruácie alebo jej vynechania.
Nepravidelná menštruácia môže viesť až k:
- Vývoju cýst na vaječníkoch (cysty sú malé vaky naplnené tekutinou)
- Neplodnosti (polycystické vaječníky znižujú pravdepodobnosť otehotnenia) – polycystické ováriá sú jednou z najbežnejších príčin neplodnosti u žien.
Príznaky PCOS
Príznaky PCOS sa zvyčajne prejavia okolo 20. roku života. Každý z týchto prejavov môže mať u rôznych žien rôznu intenzitu.
Medzi bežné príznaky PCOS patria:
- vynechanie menštruácie alebo nepravidelná menštruácia
- nadmerný rast vlasov a chlpov (hirzutizmus) – zvyčajne sa prejaví na tvári, hrudníku, chrbte alebo na zadku
- priberanie na váhe
- mastná pokožka alebo akné
Je však dôležité poznamenať, že nie všetky ženy s PCOS pocítia každý zo spomenutých príznakov. Niektoré ženy trápia iba menštruačné problémy alebo majú problém s plodnosťou.
Akné
Polycystické ováriá môžu mať širokú škálu príznakov. Akné je veľmi bežný príznak – postihuje 10 – 34 % žien s PCOS.
Polycystické vaječníky zapríčiňujú vysokú hladinu hormónov nazývaných androgény.
Androgény spôsobujú, že žľazy v pokožke produkujú nadbytok kožného mazu.
Akné sa objaví vtedy, keď sa kožný maz a odumreté kožné bunky hromadia vo vlasových folikuloch a zachytávajú pod pokožkou baktérie. To vedie k zápalu a tvorbe pupienkov.
Depresie
Polycystické vaječníky sú prepojené so zápalom v tele. Dlhodobý zápal vyvolá vysokú hladinu kortizolu, ktorá následne zapríčiní stres a depresie.
Je známe, že PCOS syndróm sám o sebe spôsobuje stres, najmä pokiaľ ide o fyzické príznaky stavu (akými sú napríklad obezita a nadmerné ochlpenie tváre a tela). Tento stres môže rovnako viesť k úzkosti a depresii.
Vynechanie menštruácie
Jedným z najčastejších príznakov PCOS je nepravidelný menštruačný cyklus (až 80 % žien má predĺžený menštruačný cyklus nad 35 dní) až strata menštruácie tzv. amenorea (40 % žien). Hlavným dôvodom, pre problémy s cyklom sú hormonálne poruchy.
Ako polycystické vaječníky ovplyvňujú menštruačný cyklus?
Každý mesiac vo vaječníkoch dozrieva folikul, ktorý sa uvoľňuje a následne môže byť oplodnený. Avšak pri PCOS je v tele hormonálna nerovnováha (vyššia hladina androgénov a vysoká hladina luteinizačného hormónu), kvôli ktorej folikul nedozrieva alebo sa neuvoľňuje (t.j nedochádza k ovulácii, teda jeho prasknutiu a následnému uvoľneniu vajíčka). Namiesto toho, aby sa uvoľnil, folikul zostáva vo vaječníkoch. Vysoké hladiny androgénov (napr. testosterónu), narušujú menštruačný cyklus a môžu zabrániť ovulácii. Bez ovulácie a hormonálnej rovnováhy nemá maternica stimuláciu k tomu, aby zhodila výstelku (a tým vyvolala menštruáciu). U žien s PCOS sú prítomné aj menštruačné cykly, kedy nedochádza k ovulácii vôbec, alebo môže byť sporadická, avšak tá je nepravidelná.
Dlhodobé riziká PCOS
Medzi dlhodobé riziká PCOS patria metabolické komplikácie: porucha glukózovej tolerancie (neadekvátna / nedostatočná reakcia inzulínu na reguláciu hladny cukru v krvi – hraničné hodnoty cukru nalačno – je to stav, kedy ešte nie je prítomná cukrovka, ale úspešne sa k nej blíži), diabetes mellitus 2. typu, dyslipoproteinémia (porucha metabolizmu tukov- narušené hodnoty cholesterolu….) a s tým súvisiace riziko kardiovaskulárnych ochorení ako aj vplyv na psychické zdravie.
Ref: https://www.unilabs.sk/casopis-invitro/hormonalne-poruchy-vo-vztahu-k-reprodukcii
Vrbikova J. SYNDROM POLYCYSTICKÝCH OVARIÍ. Interní medicína pro praxi 2003 / 11
Ako zistím, že mám PCOS?
Mnoho žien so syndrómom polycystických vaječníkov ani nevie, že ho má. Neexistuje jediný test, ktorý by sám o sebe ukázal, či máte syndróm polycystických ovárií. Váš lekár vykoná diagnostiku, ktorá sa skladá z viacerých krokov a testov.
Diagnostika
V prvom rade lekár vykoná fyzickú prehliadku a opýta sa vás na príznaky, ktoré pociťujete.
PCOS je zvyčajne diagnostikovaný u žien, ktoré majú najmenej 3 z týchto príznakov:
- vysoké hladiny androgénov prejavujúce sa klinicky napr. nadmerné ochlpenie, akné…. alebo laboratórny nález vyšších hladín androgénov (mužských pohlavných hormónov napr. testosterónu)
- nepravidelný menštruačný cyklus (nepravidelná alebo chýbajúca ovulácia)
- cysty na vaječníku
Lekár sa vás môže opýtať aj na ostatné príznaky spojené so syndrómom.
Ďalej sa zvyknú vykonať krvné testy, ktoré zistia, či je u Vás hladina mužských hormónov (androgénov) vyššia ako je u žien bežné. Môže tiež vykonať krvné testy na kontrolu hladín cholesterolu, inzulínu a triglyceridov, aby sa zhodnotilo riziko pridružených stavov (napr. vysoký cholesterol, srdcové choroby a cukrovka).
Ako diagnostika sa využíva aj vyšetrenie panvy. Týmto vyšetrením sa dajú zistiť akékoľvek problémy s vaječníkmi alebo inými časťami reprodukčného systému. Počas tohto testu lekár pohmatom skontroluje, či nie sú prítomné výrastky / cysty na vaječníkoch alebo maternici.
Ultrazvuk využíva zvukové vlny na hľadanie abnormálnych folikulov a iných problémov s vaječníkmi a maternicou. V prípade PCOS môže lekár vidieť typický obraz polycystických vaječníkov (nález 25 a viacerých folikulov v jednom vaječníku alebo zväčšený objem vaječníka nad určitú hranicu).
Polycystické vaječníky a neplodnosť (infertilita)
Až 70 – 80 % žien s PCOS má problémy s plodnosťou. Polycystické vaječníky narušujú normálny menštruačný cyklus, a tým sťažujú otehotnenie. U žien s PCOS sú prítomné aj menštruačné cykly, kedy nedochádza k ovulácii vôbec, alebo môže byť sporadická, avšak tá je nepravidelná. Ak teda nie je prítomná ovulácia, resp. je nepravidelná nastáva problém s oplodnením.
K najdôležitejším faktorom ovplyvňujúcim závažnosť prejavov PCOS patrí hmotnosť: čím je hmotnosť vyššia, tým sú prejavy ochorenia výraznejšie. 35-60 % žien s PCOS je obéznych (BMI nad 30 kg/m2), čo zhoršuje metabolické aj reprodukčné vlastnosti ochorenia.
Ďalším faktorom ktorý je prítomný až u 70 % žien s PCOS je tzv. inzulínová rezistencia – stav, pri ktorom môže dochádzať k nadmernej produkcii inzulínu, čo následne negatívne vplýva na ovuláciu a fertilitu.
Ref.: https://www.unilabs.sk/casopis-invitro/syndrom-polycystickych-ovarii
Dennett CC, Simon J. The role of polycystic ovary syndrome in reproductive and metabolic health: overview and approaches for treatment. Diabetes Spectr. 2015 May;28(2):116-20. doi: 10.2337/diaspect.28.2.116. PMID: 25987810; PMCID: PMC4433074.
PCOS automaticky neznamená, že nemôžete otehotnieť. Polycystické vaječníky sú síce jednou z najbežnejších príčin neplodnosti u žien, avšak sú liečiteľné.
Ženy s PCOS môžu zvýšiť svoje šance na otehotnenie pomocou rôznych liekov, ktoré sa postarajú o zlepšenie ovulácie. Ďalšie kroky, ktoré môžete podniknúť aby ste zvýšili šance na zdravé tehotenstvo sú schudnutie nadbytočných kíl a udržiavanie normálnej hladiny cukru v krvi a taktiež je možné zvážiť v prípade nedostatku, alebo zvýšenej potreby niektorých nutričných zložiek aj užívanie vhodných výživových doplnkov. Niektoré zložky týchto produktov (napr. myo-inozitol – vitamín skupiny B a iné) sú aj predmetom dlhodobého intenzívneho klinického výskum s veľkým množstvom klinických štúdií práve u žien s problematikou PCOS. V každom prípade je vhodné o správnosti výberu sa poradiť s lekárom alebo s lekárnikom.
Pomoc pri neplodnosti a polycystických vaječníkoch
U žien s PCOS hormonálna nerovnováha narúša rast a uvoľňovanie vajíčok z vaječníkov (ovulácia). Nemusí dochádzať k ovulácii vôbec, alebo môže byť nepravidelná.
Ak nemáte ovuláciu, nemôžete otehotnieť. Približne 90- 95 % žien u ktorých nedochádza k ovulácii a riešia tak problém neplodnosti má práve PCOS.
Odporúčaná je konzultácia s lekárom, ktorý vám pomôže nájsť spôsob, ako zlepšiť ovuláciu, a tým zvýšiť pravdepodobnosť otehotnenia.
Pomoc pri polycystických vaječníkoch
Ako zmierniť príznaky PCOS?
Môžete podniknúť tieto kroky:
- Veľmi dôležité je chudnutie. Zdravá strava a pravidelná fyzická aktivita môžu pomôcť zmierniť príznaky spojené s PCOS, dosiahnuť pravidelnejší menštruačný cyklus a zvýšiť vaše šance na otehotnenie. Chudnutie tiež môže pomôcť znížiť hladinu glukózy v krvi, zlepšiť spôsob, akým Vaše telo využíva inzulín a dosiahnuť hladinu hormónov, ktorá je pre telo prirodzená.
- Ak sa u vás vyskytnú chĺpky na miestach, ktoré sú neprirodzené, odporúča sa ich odstraňovanie. Môžete vyskúšať krémy na odstránenie chĺpkov na tvári, laserové odstránenie, alebo elektrolýzu na odstránenie prebytočných chĺpkov.
- V prípade neplodnosti sa zväčša predpisujú lieky. Po vylúčení iných príčin neplodnosti u Vás a Vášho partnera Vám lekár môže odporučiť liek na zlepšenie ovulácie.
Polycystické vaječníky a podporná liečba
Aké sú možnosti nehormonálnej podpory fertility (plodnosti) pri polycystických vaječníkoch?
Odporúčajú sa napríklad tieto výživové doplnky s týmito prvkami:
- Myo-inozitol a d-chiro-inozitol
Inozitol je vitamín skupiny B, ktorý ako samotný alebo prostredníctvom svojich metabolitov je súčasťou mnohých biochemických procesov vrátane metabolizmu cukrov, množenia buniek a fertility (vývoj vajíčok, spermií a všetkých procesov súvisiacich s fertilitou). - Vitamín D a vápnik
Nedostatok vitamínu D je veľmi častý u žien s PCOS. Vitamín D zohráva úlohu v procese delenia buniek, prispieva k normálnej hladine vápnika v krvi. Vápnik zohráva úlohu v procese delenia a špecializácie buniek. - Omega-3 mastné kyseliny
Rybí olej má mnoho zdravotných výhod. - Zinok
Stopový prvok, ktorý môže prispievať k plodnosti a k správnemu fungovaniu imunitného systému. Zinok prispieva k správnej látkovej premene sacharidov.
Zdravý životný štýl pri PCOS
Liečba PCOS sa zvyčajne začína zmenami životného štýlu. Medzi ne patria chudnutie, zdravá strava a cvičenie.
Strata iba 5 – 10 % telesnej hmotnosti môže pomôcť regulovať váš menštruačný cyklus a zlepšiť príznaky PCOS. Chudnutie môže tiež zlepšiť hladinu cholesterolu, znížiť hladinu inzulínu a znížiť riziko srdcových chorôb a cukrovky.
Strava a PCOS
Štúdie porovnávajúce diéty účinné na polycystické ováriá zistili, že diéty s nízkym obsahom sacharidov sú účinné tak pri chudnutí, ako aj pri znižovaní hladiny inzulínu.
Zdravá strava pri PCOS by mala obsahovať nasledujúce potraviny:
- prírodné, nespracované potraviny
- potraviny s vysokým obsahom vlákniny
- mastné ryby (losos, tuniak, sardinky a makrely)
- kel, špenát a iná tmavá listová zelenina
- tmavočervené ovocie, napríklad červené hrozno, čučoriedky, černice a čerešne
- brokolica a karfiol
- fazuľa, šošovica a iné strukoviny
- zdravé tuky, ako napríklad olivový olej, avokádo a kokosový olej
- z korenín kurkumu a škoricu
Ktoré potraviny nekonzumovať?
Ak vás trápi syndróm polycystických vaječníkov mali by ste sa vyhýbať potravinám, ktoré sa vo všeobecnosti považujú za nezdravé.
Medzi také patria:
- rafinované cukry, ako napríklad v bielom pečive
- vyprážané jedlá (fast foody)
- sladené nápoje (malinovky, energetické nápoje)
- spracované mäsové výrobky (párky, klobásy, salámy)
- nezdravé tuky (margarín, bravčová masť)
- odporúča sa tiež obmedziť príjem červeného mäsa (steaky, hamburgery)
Účinky myo-inozitolu na polycystické vaječníky
Myo-inozitol je látka tvorená prirodzene v ľudskom tele z glukózy (myo-inozitol však nie je cukor). Je často označovaný ako „látka podobná vitamínom“, a niektoré zdroje ho považujú za člena skupiny vitamínov B-komplexu. Samotný alebo prostredníctvom svojich metabolitov je súčasťou metabolizmu cukrov, množenia buniek a fertility (vývoj vajíčok, spermií a všetkých procesov súvisiacich s fertilitou).
Okrem tela sa myo-inozitol prirodzene nachádza aj v mnohých potravinách, ako sú orgánové mäso, ovocie, obilniny, orechy a strukoviny.
Mnoho štúdií potvrdilo, že myo-inozitol samotný ako aj v kombinácii s d-chiro-inozitolom je účinnou podporou pri PCOS. Obidva inozitoly sú predmetom dlhodobého, intenzívneho, neustále prebiehajúceho klinického výskumu s veľkým množstvom klinických štúdií práve u žien s problematikou PCOS ako aj reprodukčného zdravia a iných oblastí medicíny.
V prípade zníženého príjmu myo- a d-chiro-inozitolu stravou, alebo pri ich zvýšenej potrebe je vhodné ich doplniť vo forme výživových doplnkov. V kombinácii s alfa-laktalbumínom sa zároveň zvyšuje aj ich vstrebávanie.
Záver
Syndróm polycystických vaječníkov je ochorenie, ktoré postihuje až 10 % dospelých žien v plodnom veku. Vyššia hladina mužských hormónov, ktorá je s PCOS spojená, sa u žien prejavuje rôzne.
Príznaky siahajú od estetických (zvýšený rast chĺpkov) cez narušenie menštruačného cyklu až po sťaženie možnosti mať deti. PCOS tiež môže zvýšiť riziko tehotenských komplikácií.
Základná lekármi odporúčaná liečebná metóda je zmena životosprávy. Primeraná fyzická aktivita, zdravá strava, špecifické vitamíny a minerály pomáhajú pri tomto zdravotnom stave a zvyšujú pravdepodobnosť otehotnenia a zdravého priebehu tehotenstva. Lieky na predpis sú ďalšou možnosťou, ktorá však prichádza na rad vtedy, keď zmeny životného štýlu nefungujú. Podozrenie a liečbu PCOS je vždy nevyhnutné konzultovať so svojím lekárom.