inofolic logo

Môže myo-inozitol pomôcť pri neplodnosti?

 

Keď sa nedarí s počatím a túžba po bábätku je veľká

Problém s počatím vytúženého bábätka nie je v dnešnej hektickej dobe žiadnou novinkou. Neplodnosť trápi každý šiesty pár a podľa WHO je zadefinovaná jednoznačne a to, že ak sa pár snaží pri nechránenom styku o graviditu viac ako rok. V minulosti bola neplodnosť hlavne „ženský problém“, teraz je to problémom tak žien, ako aj mužov. Niekedy je potrebné vyhľadať lekársku pomoc, inokedy postačí zmena životného štýlu, stravovania a príjmu zázračného myo-inozitolu. Čo ak máme problém s jeho vstrebávaním? Na to nám odpovedala gynekologička MUDr. Michaela Grossová.

Myo-inozitol pozitívne prispieva k mužskej a ženskej plodnosti

Príčin neplodnosti môže byť viacero

Niektoré príčiny môžu byť prechodné a teda po nejakom čase pominúť. „Tak ako u mužov aj žien môže byť za neúspechom zlý životný štýl, stres, nedostatok spánku. Ženy sa taktiež často upnú k predstave dosiahnutia gravidity,“ hovorí gynekologička Micheala Grossová a dopĺňa: „U pacientiek je veľmi dôležité, či sú ich vyšetrenia v norme – hormonálny profil, priechodnosť vajcovodov, či u nich dochádza k pravidelnej ovulácii, ak je problém s ovuláciou, vieme im pomôcť s výživovými doplnkami s obsahom myo-inozitolu alebo liekmi (niekedy aj injekciami) na vyvolanie ovulácie. Ak má žena zníženú ovariálnu rezervu, teda zníženú zásobu vajíčok, v tom prípade len zmena životného štýlu nepomôže. Niekedy môže byť žena zdravá, ale žiaľ, spermiogram muža nie je dobrý. Ak je počet spermií alebo pohyblivosť len mierne pod normou, je vhodné užívať vyživové doplnky pre muža s myo-inozitolmi a antioxidantmi. Ak k úprave nedôjde alebo je výrazná porucha, je potrebné umelé oplodnenie.

Zmena životného štýlu a stravovanie neuškodí, naopak, môže pomôcť

Žene, ktorej záleží na kvalite svojich vajíčok a plánuje potomka odporúčame pripravovať svoje telo. Šanca ako rýchlejšie otehotnieť totiž nestojí a nepadá len na jednom jedinom vitamíne, tak ako u ženy, tak aj u muža. „Ak trpí pacientka nadváhou alebo obezitou, odporúčam zníženie hmotnosti. Doplnenie myo-inozitolu na podporu ovulácie a zníženie hyperadrogenizmu a inzulínovej rezistencie u pacientiek so syndrómom polycystických ovárií. Taktiež dopĺňanie kyseliny listovej a u mužov správnej kombinácii antioxidantov, aminokyselín a vitamínov ako kyselina listová, selén, vitamín E,“ radí gynekologička. Inozitolom sa hovorí aj vitamíny mladosti. Konkrétne myo-inozitol nie je žiadne béčko napriek tomu, že patrí do skupiny vitamínov B. Zohráva dôležitú úlohu v metabolizme glukózy práve v ováriách. Pre nádejné mamičky je dôležitá jeho schopnosť ustáliť cyklus a zvýšiť kvalitu vajíčok. Špeciálny význam má najmä pre ženy, ktoré bojujú so syndrómom polycystických vaječníkov a rizikom tehotenskej cukrovky.

Ak je problémom vstrebávanie myo-inozitolu

Naše zdravie a vstrebávanie vitamínov závisí aj od nášho mikrobiómu (baktérií, ktoré máme v čreve). „Prišlo sa na to, že ženy so syndrómom polycystických ovárií (prejavmi sú nepravidelný cyklus bez ovulácií a nadbytok mužských hormónov) majú nízke hladiny myo-inozitolu a abnormálne črevné osídlenie, ktoré spôsobuje chronický zápal. Čo vedie potom k inzulínovej rezistencii a aj metabolickým zmenám. Ukázalo sa, že mliečny proteín – alfalaktalbumín, by mohol zlepšiť vstrebateľnosť myo-inozitolu z čreva,“ upresňuje MUDr. Grossová.

Na trh prišla novinka Inofolic Premium s inovovaným zložením obohatením o alfa-laktalbumín. Alfa-laktalbumín je proteín mliečneho séra, ktorý je schopný zlepšovať črevnú absorpciu myo-inozitolu. Táto vlastnosť je kľúčovou pri osobách, ktoré sú rezistentné na myo-inozitol a nereagujú účinným spôsobom na doplňovanie stravy len prostredníctvom prísunu samotného myo-inozitolu. Prítomnosť alfa-laktalbumínu efektívne napomáha lepšiemu vstrebávaniu myo-inozitolu, zvyšuje jeho transport a má vplyv na jeho črevnú absorpciu in vivo o 32,4 %.

Viete, že…

Myo-inozitol je obsiahnutý vo výživových doplnkoch Inofolic pre ženy a Folandrol pre mužov
^

myo-inozitol a d-chiro-inozitol sa prirodzene vyskytujú v ľudskom tele?

Myo-inozitol je súčasťou bunečných membrán a d-chiro-inozitol vzniká premenou z myo-inozitolu a vstupuje do špecifických bunečných procesov.
^

nie je jedno, ktorý INOFOLIC® si vyberiete?

Rozhodnúť sa môžete jednoducho vypočítaním vášho BMI.

^

INOFOLIC® zvyšuje prítomnosť zložiek na podporu plodnosti?

^

kyselina listová prispieva k rastu zárodočných tkanív počas tehotenstva a zároveň zohráva úlohu v procese delenia buniek?

^

výživové doplnky INOFOLIC® a INOFOLIC® Combi pre ženy a FOLANDROL® pre mužov sú dostupné bez lekárskeho predpisu?

^

výživový doplnok FOLANDROL® svojim zložením s obsahom selénu podporuje správnu tvorbu spermií a ich zrenie?

Antioxidanty prispievajú k ochrane buniek, chránia spermie pred oxidačným stresom a môžu prospievať mužskému reprodukčnému zdraviu v období, keď sa pár snaží otehotnieť.